Qark & Qarkull

Hyrje » Qark & Qarkull » Borxhi grek, valuta europiane dhe inflacioni

Borxhi grek, valuta europiane dhe inflacioni

Shkruaj adresën tënde të e-mailit për t'u abonuar tek "Qark & Qarkull" dhe për t'i marrë njoftimet për postimet e reja me e-mail.

Bashkojuni 5 ndjekësve të tjerë

Të Drejtat e Autorit

Etiketa

21 Janari ADN Alfred Lela Ardian Vehbiu Art Arthur Scargill Astronautë Astronomi Bashkimi Europian Blerta Hyska Brigadat e Kuqe Britania e Madhe CPAC Cui Prodest Darvinizmi Social Deep Time Demokracia perëndimore Denigrimi ideologjik Dhimbja Dinosaur Do t'ju groposim! Edi Rama E djathta Efekti Lucifer Efekti Spektator Eksperimenti i burgut të Stanfordit Enver Hoxha Etika Europa Report Evis Nasto Evolucioni Evolucioni Darvinian Evolucioni i njeriut Fantashkencë Fashizmi Fatos Lubonja Filma Filma fantastiko-shkencorë Film review Filozofi Fosile Fukuyama Gazeta MAPO Gjenetikë Gulagu Hrushovi Humaniteti Humanizmi Ideologjia kapitaliste Il Foglio Individi Individi si tekst Influenca e keqe humaniste Ismail Kadare Italia Jane Elliott Jurassic Park Kapitalizmi Klonimi Komunizmi Konformizmi Konservatorizmi Krenari Nacionale Kriza e kapitalizmit Kulturë (letrare) Kulturë shkencore Leo Strauss Letër nga ferri letërsi-filozofi Levi Strauss Liberal demokracia Liberalizmi Liberalizmi klasik Luc Ferry Makiaveli Margaret Thatcher Maurizio Ferraris Meglio bastardi che asserviti Mendja njerëzore Michael Chricton Milgram Mjekësi Morali Morali në politikë Muzafer Sherif Natyra Natyra njerëzore Ndjenja e pafuqisë Nikolo Makiaveli Nomenklatura komuniste Noxicepsion Orientalizmi Otomanizmi Partia Republikane Pauper Zero Pax irlandese Personalitete franceze Pierluigi Battista Plos One Politika Politikanët Politizimi Postmodernizmi pseudo-intelektualizmi Psikologji Purgatori Përballë Europës së ftohtë Përkthim Përkujtime Qark Qark & Qarkull Qarkull Qytetaria Qytetërimi perëndimor Ramiz Alia Rand Paul Revolucioni thaçerian Robert Haku Roger Scruton Sali Berisha Sateliti Europa Semeiotikë Semiologji Semiotikë Senatori Rand Paul SHBA Shekullarizmi Shenja Shkencë Shoqëria Shoqëria njerëzore Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtypi shqiptar Silvio Berlusconi Simptoma Sindikatat Sistem vlerash Socializmi Stalinistë Steven Pinker Studimi Monstër Tabula rasa The Bystander Effect Tregu i lirë Truri dhe Mendja Trushplarja UTV Vaçe Zela Zimbardo Çarls Darvin

Borxhi grek, valuta europiane dhe inflacioni

Pothuajse të gjithë NUK e kuptojnë arsyen themelore përse Greqia nuk “del dot vetë” apo nuk “e zgjidh dot vetë” krizën, në të cilën është futur vetë dhe me ndihmën e eurokratëve.
Arsyeja është se qeveria greke nuk shtyp dot para, pra nuk e inflacionon dot valutën që përdoret më së shumti në Greqi… dhe që është valuta e quajtur euro. Euroja është valuta e BE dhe kontrollohet nga BQE, që është Banka Qëndrore Europiane
(Për ata që nuk e dinë se çfarë funksionesh ka një BQ, dhe nëse i ka të mira apo të kqija këto funksione, unë nuk i shpjegoj dot me këtë postim të shkurtër. Por po them vetëm se konceptin e Bankës Qëndrore e gjeni ndër 10 pikat e manifestit komunist të z. Karl Marks.)
Nëse grekët do të kishin monedhën e vet – dhe kjo është arsyeja përse Greqia do të dilte nga përdorimi i valutës së përbashkët Euro – qeveria greke do ta inflaciononte atë, duke e zhvlerësuar. Sa më shumë dhrami do të shtypte qeveria greke për të paguar borxhin, aq më shumë do të binte vlera e këtyre dhramive jo vetëm në krahasim me valutat e tjera, si psh me lekun, apo me euron, por do të blinte fuqia blerëse e atyre që do të zotëronin këtë valutë. Pra do të binte fuqia blerëse e grekëve të thjeshtë. Dhe sa më pak valutë të kesh në dispozicin aq më e madhe do të jetë vjdhja që qeveria i bën vlerës së valutës kur e inflacionon atë. [Qeveria mund ta inflacionojë valutën edhe në raste të tjera, si psh kur robt kërkojnë gjëra falas, apo kur kërkojnë projekte të cilat nuk ua mban xhepi, vetëm sepse ndonjë burkokrat qeveritar u thotë se është në interesin kombëtar, apo se do të japi shtysë ekonomisë…]

P.S: Fakti që grekët nuk inflacionojnë dot euron, por duhet t’i luten BQE-së për borxh/kredi [siç po bën qeveria shqiptare aktualisht, por siç ka bërë edhe ajo e kaluara] nuk është doemos gjë e mirë, në terma ab solut. Thjeshtë ndryshon aktori i lojës.

Për ata që nuk e dinë, ka një ndryshim themelor mes termit valutë dhe termit para. Kjo e fundit e ruan vlerën e vet në terma afatgjatë dhe nuk mund të manipulohet thjeshtë nga qeveritë. Ndërsa valuta, qoftë në copa letre pa vlerë apo në formë digjitale (pa e ngatërruar me bitcoinin sepse ka një teknologji specifike nga pas) mund të inflacionohet nga qeveritë për qëllimet e tyre…

Mund të vazhdojë më tej ndonjë ditë tjetër…


Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: