Qark & Qarkull

Hyrje » Përqark

Përqark

Etiketa

21 Janari Alfonso Berardinelli Alfred Lela Amerika Apokatastaza Ardian Vehbiu Arthur Conan Doyle Arthur Scargill Asketizmi Asocime politike Autokracia Autonomia Autoritarizmi Barack Obama Bashkimi Europian Beppe Grillo Biopolitika Bioreligjon Blerta Hyska Borxhi publik Brigadat e Kuqe Britania e Madhe CIA Corriere della Sera CPAC Cui Prodest Deficit spending Demokracia Demokracia kulturore Demokracia perëndimore Denigrimi ideologjik Diskursi politik Donald Sassoon Do t'ju groposim! Edi Rama E djathta Ekonomia Ekonomia e tregut Ekulibrat botërorë E majta Enver Hoxha Etatizmi Etika Euroskepticizmi Evis Nasto Fashizmi Fatos Lubonja Feminizmi Feminizmi radikal Filozofi Franca Francis Fukuyama French Theory Front National Fukuyama Fuqia shtetërore Gazeta MAPO Gianni Vattimo Giorgio Agamben Giuliano Ferrara Gjurmë karboni Grand Old Party Gulagu Hegelizmi kulturor Hobbes Hrushovi Humanizmi Ideologjia kapitaliste Il Foglio Imigracioni Immanuel Kant Independentizmi Individi Intelektuali Ismail Kadare Italia John O'Sullivan Kapitalizmi Keynes Komunizmi Konkurrenca Konservatorizmi Krenari Nacionale Krimea Krishtërimi Kriza e kapitalizmit La civilta dello spettacolo La cultura degli europei la Repubblica Laura Bazzicalupo Leo Strauss Letër nga ferri Letërsia Levi Strauss Liberal demokracia Liberalizmi Liberalizmi klasik Libertarianët Luc Ferry Luis Buñuel Lëvizja libertare Makiaveli Margaret Thatcher Marine Le Pen Mario Vargas Llosa Marksizmi Maurizio Ferraris Meglio bastardi che asserviti Michael Hardt Michel Foucault Mishërimi Morali Morali në politikë Nafta NATO Natyra hobbesiane e njeriut Neocon Neokonservatorizmi Ngrohja globale Ngërçi verbal Nigel Farage Nikolo Makiaveli Nomenklatura komuniste Norvegjia Orientalizmi Otomanizmi Papunësia Partia Republikane Pauper Zero Pax irlandese PBB Personalitete franceze Pierluigi Battista Planifikimi shtetëror Politika Politikanët Politizimi Postmodernizmi Propaganda majtiste pseudo-intelektualizmi Purgatori Puristët e kulturës Përgjegjësia personale Përkthim Përkujtime Përthim Qenia Sociale Qytetaria Qytetërimi perëndimor Ramiz Alia Rand Paul Realizmi i ri Revolucioni thaçerian rikthimi i neokonservatorëve Robert Hak Robert Haku Roger Scruton Ron Paul Rreziqet e tregut të egër Rritja ekonomike Sali Berisha Senatori amerikan Rand Paul Senatori Rand Paul SHBA Shekullarizmi Sherlock Holmes Shpenzimi publik Shpirti i botës Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shteti Shtypi shqiptar Shtypja e monedhës shën Thomai Sigurimet shoqërore Silvio Berlusconi Sindikatat Sipërmarrja Snobët e kulturës Socializmi Sovraniteti monetar Stalinistë Statalizmi Teoria Tiranitë Tregu i lirë Truizma Trushplarja Ukraina UTV Vargas Llosa Vaçe Zela Vende progresiste Vendet e punës Veset publike Victor Hugo Virtytet private Vladimir Putin Welfare state William Kristol Zonja e Hekurt

Rreth e Përqark

Mirësevini në Qark & Qarkull!

Qarku i Çuditshëm mund të konsiderohet një log publik ku njerëzit mblidhen dhe, nëpërmjet shkrimeve e përkthimeve të veta, shkëmbejnë mendime dhe përvoja.

Qark&Qarkull (Qarku i Çuditshëm) është një nismë e R. Hakut.

Të gjitha të drejtat, mbi artikujt origjinalë apo përkthimet – përveç rasteve ku thuhet ndryshe – janë të rezervuara.


Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: