Qark & Qarkull

Hyrje » Kulturë » Ardian Vehbiu, si tutor i prostitucionit intelektual

Ardian Vehbiu, si tutor i prostitucionit intelektual

Shkruaj adresën tënde të e-mailit për t'u abonuar tek "Qark & Qarkull" dhe për t'i marrë njoftimet për postimet e reja me e-mail.

Bëhuni tok me 4 pajtimtarë të tjerë

Të Drejtat e Autorit

Etiketa

21 Janari Alfonso Berardinelli Alfred Lela Apokatastaza Ardian Vehbiu Arthur Conan Doyle Arthur Scargill Asketizmi Asocime politike Autonomia Bashkimi Europian Biopolitika Bioreligjon Blerta Hyska Borxhi publik Brigadat e Kuqe Britania e Madhe Corriere della Sera CPAC Cui Prodest Deficit spending Demokracia kulturore Demokracia perëndimore Denigrimi ideologjik Diskursi politik Donald Sassoon Do t'ju groposim! Edi Rama E djathta Ekonomia Ekonomia e tregut Enver Hoxha Etatizmi Etika Evis Nasto Fashizmi Fatos Lubonja Filozofi French Theory Fukuyama Fuqia shtetërore Gazeta MAPO Giorgio Agamben Gulagu Hegelizmi kulturor Hrushovi Humanizmi Ideologjia kapitaliste Il Foglio Independentizmi Individi Intelektuali Ismail Kadare Italia John O'Sullivan Keynes Komunizmi Konkurrenca Konservatorizmi Krenari Nacionale Krishtërimi Kriza e kapitalizmit La civilta dello spettacolo La cultura degli europei Laura Bazzicalupo Leo Strauss Letër nga ferri Letërsia Levi Strauss Liberal demokracia Liberalizmi Liberalizmi klasik Luc Ferry Luis Buñuel Makiaveli Margaret Thatcher Marksizmi Maurizio Ferraris Meglio bastardi che asserviti Michael Hardt Michel Foucault Mishërimi Morali Morali në politikë Ngërçi verbal Nikolo Makiaveli Nomenklatura komuniste Orientalizmi Otomanizmi Papunësia Partia Republikane Pauper Zero Pax irlandese Personalitete franceze Pierluigi Battista Planifikimi shtetëror Politika Politikanët Politizimi Postmodernizmi pseudo-intelektualizmi Purgatori Puristët e kulturës Përgjegjësia personale Përkthim Përkujtime Përthim Qenia Sociale Qytetaria Qytetërimi perëndimor Ramiz Alia Rand Paul Revolucioni thaçerian Robert Hak Robert Haku Roger Scruton Rreziqet e tregut të egër Rritja ekonomike Sali Berisha Senatori Rand Paul SHBA Shekullarizmi Sherlock Holmes Shpenzimi publik Shpirti i botës Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shteti Shtypi shqiptar Shtypja e monedhës Sigurimet shoqërore Silvio Berlusconi Sindikatat Sipërmarrja Snobët e kulturës Socializmi Sovraniteti monetar Stalinistë Statalizmi Teoria Tregu i lirë Truizma Trushplarja UTV Vargas Llosa Vaçe Zela Vendet e punës Veset publike Victor Hugo Virtytet private Zonja e Hekurt

Ardian Vehbiu, si tutor i prostitucionit intelektual

Kastriot Myftaraj

Përse është e nevojshme që dikush të pohojë se nuk është kuqezi, duke i etiketuar ata që ndjehen të tillë dhe e pohojnë këtë cilësi? Çfarë arsye ka për këtë distancim, çfarë lloj proteste na qenka kur dikush thotë: “Unë nuk jam kuqezi!”? Çfarë fibre qytetare (term i Ardian Vehbiut) ka ky term? Kuqezi është një cilësi identitare, ashtu siç është, me ngjyrat përkatëse një cilësi identitare e ngjashme në SHBA, ku jeton Ardian Vehbiu, apo në Francë, Greqi, Japoni etj. Gjithkush që është shqiptar ka të drejtë të pohojë identitetin e tij kuqezi, me fjalë dhe simbolikë imazhi.

Kjo është një gjë vullnetare, një demokraci imazhi, se askush nuk të imponon që ta pohosh cilësinë identitare kuqezi. Është një lloj plebishiti gjithëkombëtar spontan, i shndërruar tashmë në ritual, me rastin e ngjarjeve sportive. Çfarë të keqe ka këtu? Gjithkush ka të drejtë që ta pohojë sipas mënyrës së tij dhe dihet se me rastin e ngjarjeve sportive, shtresat e gjera të shoqërisë janë të prirura kah pohimi identtitare nëpërmjet ritualeve kolektive nën shenjën e ngjyrave përkatëse. Kështu ndodh gjithandej botës, jo vetëm në Shqipëri. Askund në këta vende kjo gjë nuk shkakton shqetësime. Askush në këta vende nuk e shikon një gjë të tillë si provokim. Në të kundërt, të thuash se “Unë nuk jam kuqezi!” është një provokim i dhunshëm verbal pa shkak ndaj shumicës. Është një provokim që prek në ndjeshmëritë kolektive, pra është një provokim i llogaritur për të shkaktuar reagim. Domethënë, meqënëse ata të cilët e quajnë një vlerë komunitare dhe personale pohimin e identitetit të tyre kuqezi, nuk janë dhe nuk ka si të jenë në shumicën e tyre intelektualë, pra nuk ka gjasa që ta perceptojnë këtë sfidë si një debat intelektual, që duhet zhvilluar sipas etikës së debatit, por si një provokim, atëherë kështu do të nxiten ata që të përgjigjen me dhunë verbale, qoftë edhe në mediat sociale dhe forumet online. Dhe pastaj ky reagim përdoret për ta etiketuar njeriun kuqezi si konfliktual.

Provokime të tilla organizohen para ngjarjeve të rëndësishme sportive, siç ishte rasti i ndeshjes Shqipëri-Armeni. Për këto lloj provokimesh janë të specializuar sorosianët shqiptarë, ndër ta edhe Ardian Vehbiu. Pas ndeshjes Shqipëri-Armeni, Ardian Vehbiu, në një shkrim të botuar në blogun e vet “Peizazhe të fjalës” dhe që u ribotua nga gazeta “Mapo” e sorosianit Henri Çili, dhe në të tjera gazeta e forume sorosiane, pohoi atë që ishte e qartë, se shkrimi i një vajze 20 vjeçare, me titullin provokues, “Unë nuk jam kuqezi” të publikuar në blogun e tij para ndeshjes, ishte në fakt një skenar provokues i tij. Pas ndeshjes, Ardian Vehbiu, në një shkrim të botuar blogun e tij dhe të ribotuar po nga gazeta “Mapo” doli të vjelë frutet e provokimit që kishte mbjellë. Vehbiu ua zuri për të madhe atyre që reaguan ndaj shkrimit “Unë nuk jam kuqezi”, duke i quajtur reagime të dhunshme, të pahijshme dhe që u mungon fibra qytetare. Ardian Vehbiu është një provokator intelektual i mbrapshtë. Është edhe më tepër se kaq, është një tutor ndërkombëtar prostitucioni intelektual.

Se janë shumë më pak të pandershëm se ai ata shqiptarë të cilët në emigracion, ku jetojnë bëjnë tutorin e prostitutave, të cilat për të nxjerrë jetesën shesin trupin e tyre. Ardian Vehbiu, i cili gjithashtu jeton prej shumë viteve në emigracion, në SHBA, gjen ndonjë femër njëzetvjeçare në rrethet sorosiane, për ta keqpërdorur mendërisht, duke e bërë zëdhënëse të ideve të tij të përpunuara në laboratorët sorosianë, në mënyrë që pastaj të ketë mundësi të dalë ai vetë për të reaguar kinse i habitur dhe i indinjuar ndaj pasojave të provokimit të tij. Është një qëndrim intelektual antietik.

Pas ndeshjes Serbi-Shqipëri, tetorin e kaluar, një tjetër antikuqezi, Ermal Petushi botoi në gazetën “Tema” shkrimin me titull “Të dhjerë, por krenarë” që ishte përgjigje ndaj reagimit kuqezi të asaj që ndodhi në Beograd si dhe të dënimit që UEFA dha ndaj Shqipërisë. Në këtë shkrim Petushi thoshte se vërtet në Beograd na bënë një padrejtësi, por ne nuk kemi të drejtë ta kërkojmë fajin te të tjerët sa kohë që jemi “të dhjerë”, domethënë kur nuk jemi të barabartë me Europën. Por e tillë nuk është as Greqia, e cila është që prej 35 viteve anëtare e Bashkimit Europian, madje i ka krijuar Europës probleme më tepër se çdo vend tjetër. A e kanë mbyllur gojën grekët për shkak të kësaj? Aspak. A nuk kemi të drejtë ne shqiptarët të ankohemi edhe kur na bëjnë padrejtësi? Jo, thotë Ermal Nikollaq Petushi nga Lushnja.

Por le të kthehemi te Ardian Vehbiu. Problemi rëndohet për shkak se Ardian Vehbiu, i cili është i njohur për këto qëndrimi, vitin e kaluar fitoi çmimin e ndarë nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë, si publicisti më i mirë. Kjo është loja e dyfishtë e Edi Ramës, i cili nga njëra anë shtiret kuqezi, në anën tjetër nxit dhe shëprblen dhunën intelektuale sorosiane ndaj kuqezinjve.

Vetëpohimi kolektiv kuqezi është një tregues i energjisë kolektive të njeriut shqiptar. Tashmë duhet gjetur mënyra që kjo energji të kanalizohet për të bërë punë të mira. Është gabim të thuhet se përse na shërben vetëpohimi kuqezi kur kur kemi këtë apo atë problem që e lemë pa zgjidhur. Vetëpohimi kolektiv kuqezi jo vetëm që nuk është një pengesë për t’ i zgjidhur problemet, por madje është një premisë psikologjike për të pasur disponimin e nevojshëm për t’ u marrë si shoqëri me këto probleme, në mënyrën e duhur.

Burimi: Gazeta Minerva (Arkivuar)


Lini një koment

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: